Uzm. Psk. Birgül Aydın

Klinik Psikolog - Psikoterapist

Çekilme ve İyileşme Belirtileri

Son sigaranızı içtikten sonra 12 saat içinde vücudunuz kendisini iyileştirmeye başlar. Vücuttaki karbonmonoksit ve nikotin hızla azalır, kalbiniz ve akciğerleriniz sigaranın verdiği zararları tedavi etmeye başlar. Bir kaç gün içinde vücudunuzda bazı belirgin değişikler olmaya başladığını fark edeceksiniz. Koku ve tad alma duyularınızın daha keskinleştiğini hissedebilirsiniz. Daha kolay nefes alacaksınız ve sigaranın yol açtığı kuru öksürük yok olmaya başlayacak. Ama bir süre daha öksürmeye devam edeceğinizi unutmayın.

Devamını oku...

Sigara Bağımlılığı Psikososyal Müdahale Programı

Hala çalıştığım Uludağ Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Sigara bırakma polikliniğindeki deneyimlerim bana sigara bırakmak isteyen kişilerin 3 grup olduğunu öğretti.

1. gruptakiler; sigarayı bırakmak istiyormuş gibi yapanlar,

2. gruptakiler; sigara bırakmayı isteyenler ve buna çok istekli, hazır olanlar.

3. gruptakiler; sigara bırakmayı isteyenler, fakat bunu yapmakta güçlük yaşayanlar.

Devamını oku...

Sigaranın Zararları

Sigaranın zararlarını anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü hepimiz sigaranın zararlarının neler olduğunu biliriz. Sadece resimlerle bir gözden geçirelim. Keşke sigara bağımlısının tek zararı kendisine olsa.

Devamını oku...

Sigara Bırakma Sürecinde Yardımcı El Kitabı

Bu kitapçık Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı tarafından hazırlanmıştır.

 GİRİŞ

Bu kitapçık size sigarayı sonlandırmayı düşünmekten, bunu gerçekten yapmaya doğru yönlendirir. Bıraktığınız ilk günden itibaren bırakmanın sürekliliğine yardımcı olur. Tekrar başlama isteği ile mücadelede yol gösterir. Bırakmaktan vazgeçtiğinizde ne yapacağınızı, kilo almayı önlemek için başvuracağınız yöntemleri ele alır. Sizi neyin beklediğini söyleyerek her gün sigara içmeyen bir insan haline gelmenize yardımcı olur.

Devamını oku...

Sigara Bağımlılığınızı Test Edin

Bu ölçek kişilerin nikotin bağımlılık düzeylerini tespit etmede yaygın olarak kullanılan ölçeklerden biridir. Her seçeneğin yanında puanı yer almaktadır. Ölçeği doldurduktan sonra işaretlediğiniz seçeneklerin yanındaki puanları toplayınız. En alttaki “puan değerlendirme tablosundan” puanınızın hangisine uyduğunu bularak bağımlılık düzeyinizi görebilirsiniz. Düşük puan almak sizi çok da sevindirmesin. Çünkü sigaranın her miktarı zararlıdır ve siz şu anda bu ölçeği doldurmaya hazırlandığınıza göre hala sigara içen, bağımlı birisinizdir

Uzm. Psk. Birgül AYDIN

Devamını oku...

Sigara Bağımlılığı

Bağımlılık bir süre ara vermeler ve tekrar başlamalarla kendini gösteren süregen bir “hastalıktır”. Sahte iyi oluş hali veren bir maddenin (tütünün) belirgin bir etkiyi elde etmek için (örn; rahatlama) alınması sürecinde ortaya çıkan bedensel, ruhsal ve sosyal sorunlara rağmen madde alımının devam etmesi ve madde alma isteğinin durdurulamaması durumu “bağımlılık” olarak tanımlanır. Nikotin bağımlılığına baktığımızda sigara içenlerin %50’si sigarayla ilişkili bir hastalıktan ölmelerine, özellikle bedenleri zarar görmesine rağmen sigara içmekten vaz geçememektedirler.

Devamını oku...

Copyright © 2009-2018. Tüm Hakları Sakılıdır.
Uzm. Psk. Birgül Aydın
Bu sitedeki yazılar halkımızı bilgilendirmek amacıyla yayınlanmıştır. Tedavi amacıyla kullanılamazlar.

Ertuğrul Mah. Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı Taşyakan Sitesi No:76 C Blok K.7 D.26 Nilüfer / BURSA
Tel: 0507 599 44 34