Uzm. Psk. Birgül Aydın

Klinik Psikolog - Psikoterapist

Ruhsal Yardım Ne Zaman Alınmalı?

Bedensel hastalıkla ilgili hangi konularda psikolojik hizmet alınabilir?

- Kendinize veya yakınınıza bir hastalık tanısı kondu ve kabul edemiyorsanız,

- Uzun süredir kronik bir hastalığınız var ve uyum sağlayamadıysanız,

- Bir uzvunuzu kaybettiniz ya da şekil bozukluğu meydana geldi ve bu durumla başa çıkamıyorsanız,

- Hasta bakımı veren bir kişiyseniz ve tükendiğinizi hissediyorsanız,

- Ölüme yakın bir hastanız var ve bu durumla başa çıkamıyorsanız,

- Stresiniz ve öfkeniz günlük yaşamınızı olumsuz olarak etkilemeye başladıysa,

Devamını oku...

Hastalığın Kabul Süreci

Tehlikelerin karşısında sığınmak için değil,

Onlarla yüzleşmede korkusuz olmak için dua edebileyim.

Ağrımın dinmesi için değil,

Onu yenecek cesareti bulmak için yakarayım.

Yaşam savaşında yandaşlara değil,

Kendi gücüme dayanayım.

Kurtarılmak için endişeli bir korkuyla yakarmadan

Özgürlüğümü kazanma sabrını umut edeyim.

Rahmetini sadece başarımda gören bir korkak olmamı sağla

Ve başarısızlığımda eline uzanacak inancı bahşet.”

Rabindranat Tagore

Meyve Hasadı

Normal hayatımızı sürdürürken aklımıza nedense pek de ölüm düşüncesi gelmez. Sanki kötü hastalıklar, kötü olaylar ve ölüm hep başkalarının başına gelir gibi hissederiz. Sanki hepsi bizden uzaktır. Fakat bir gün kalktığımızda kendimizi biraz yorgun, halsiz hissederiz, bu durum birkaç gün sürünce doktora gideriz ve bize o hep başkalarının başına geldiğini düşündüğümüz ve hiç de konduramadığımız bir gerçeği söyler. Ya da hiçbir şey yoktur genel bir sağlık taraması yaptırmak için doktora gitmişizdir ve beklenmedik bir şekilde bir hastalık tanısıyla karşılaşırız. Ya da bir trafik kazası geçirip uzuvlarımızdan birini kaybedebiliriz. Yaşam alt üst olur, gelecek beklentileri sarsılır ve belki de ilk kez bizi biz yapan şeylerden (arabası olma, …mesleği olma, anne olma, baba olma, eş olma….) bağımsız olarak yalnızca “hastalık ve ölüm karşısında aciz bir varlık olduğumuzu” fark ederiz. İşte bu bizim temel gerçeğimizdir. Bu temel gerçeği dilimiz söylemesine rağmen kalbimizin söylemesi ne yazık ki çok da kolay olmamaktadır. “Ben artık hastalığı olan biriyim, hastalığımın gereklerine göre yaşamak durumundayım” demek, bu durumu kabul edebilmek bir süreç gerektirir. Kimilerinde bu süreç hızla gelişir ve kabul etme gerçekleşirken, kimilerinde bu süreç çok uzun sürmekte hatta kişiler hastalığını kabul etme aşamasına gelememektedir.

Devamını oku...

Bedensel Hastalığa Verilen Tepkiler

Hastalık tıbbi açıdan öncelikle fizyopatolojik-organik süreçleri içerir. Hasta içinse, bedensel, ruhsal, sosyal, çevresel, ailesel, cinsel çok boyutlu bir olgudur, bir yaşam, kimlik ve varoluş krizidir. Hastalık durumu bedensel ya da ruhsal yapıyı, işlevleri ve organizmanın süre giden yaşam dengesini değiştiren, engelleyen ve çeşitli belirtilerle kendini gösteren bir bozukluktur. Hastalık durumu iyi oluş halinin geçici olarak bozulmasından, yeti yitimine, beden bütünlüğünün ve işlevselliğinin bozulmasına neden olabilecek hatta bireyin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanabilecek düzey ve derecelerde olabilir.

Devamını oku...

Hastalıkla Başa Çıkma

Hastalıkla baş etme yöntemleri çevreden gelen talep ve değişikliklere uyum sağlamak için kişinin bilinçli ve bilinç dışı ortaya koyduğu davranışlardır. Bu kapsamda savunma düzeneği ise kişiyi bilinç dışı dürtü ve duygulanımların yarattığı tehlikeden koruyan ruhsal süreçlerdir. Baş etme yöntemleri, savunma düzeneklerini de içerir ve ondan etkilenir, ancak sadece ondan ibaret değildir.

Devamını oku...

Hastalığa Uyum

Anlayabilme, yönetebilme ve anlam verebilme “uyum duyusu”nu oluşturur. Yani, kişinin uyum duyusu oluşturabilmesi ve durumuna uyum sağlayabilmesi için durumunun ne olduğunu anlaması, bu durumla nasıl baş edebileceğini kararlaştırması ve içinde bulunduğu duruma bir anlam verebilmesi önemlidir. Öyle olduğunda kişi kendi gücünü, iç ve dış ortamda olup bitenlerin ne olduğunu, ne olabileceklerini kestirerek, duygu ve davranışlarını ona göre hazırlayarak güven içinde yaşayabilir. Başka bir deyişle, bilinmeyene karşı insan savunmasızdır, bilinmeyenle karşı karşıya kalmadığında, yaşamında olup bitenlere onun için anlaşılabilir, anlamlı ve dolayısıyla kendi tarafından etkilenebilir olacaktır ki, bu da kişiye hem güven, hem de özgüçlerini harekete geçirip kullanma olanağı verir.

Devamını oku...

Bedensel Hastalıkta Ruhsal Durum

Her şeyin yolunda gittiğini düşündüğünüz bir anda yaşamı alt üst eden bir durumla karşılaşmak ne kadar da zor bir şeydir. Kanser tanısı almak, böbrek yetmezliği gelişip diyaliz tedavisine başlamak ve bir cihaza mahkum kalmak, iş kazasına uğrayıp kolunu bacağını kaybetmek…

Karmakarışık duygulara neden olur. Kişi yeni karşılaştığı bu durumla mı başa çıkmaya çalışsın yoksa içinde yaşadığı adlandıramadığı bu duyguları yaşadığı için hisettikleriyle mi?

“Bedensel hastalıkta ruhsal durum” bölümünü hayatının alt üst olduğunu hisseden kişilere duygularını adlandırmada bir rehber olması için hazırladım. Çünkü bedensel bir hastalıkta ruhsal durum pek de bilinen bir konu değil. Yaşanılan her tür duygu normal kabul edilebiliyor, teselli etmek adına sağlıksız davranışlar sergilenebiliyor.  Aile üyeleri birbirleriyle hiç konuşmayabiliyor, herkes rol yapıp sahte gülücüklerle dolaşırken kıyı köşelerde üzüntülerini yaşamaya çalışabiliyor. Bunların hepsi sağlıksız yöntemler. Çünkü bu tutumlar yalnızlığı, birbirinden uzaklaşmayı ve yanlış anlaşılmaları getirebiliyor.

Copyright © 2009-2018. Tüm Hakları Sakılıdır.
Uzm. Psk. Birgül Aydın
Bu sitedeki yazılar halkımızı bilgilendirmek amacıyla yayınlanmıştır. Tedavi amacıyla kullanılamazlar.

Ertuğrul Mah. Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı Taşyakan Sitesi No:76 C Blok K.7 D.26 Nilüfer / BURSA
Tel: 0507 599 44 34