Uzm. Psk. Birgül Aydın

Klinik Psikolog - Psikoterapist

Bedensel Hastalıkta Ruhsal Durum

Her şeyin yolunda gittiğini düşündüğünüz bir anda yaşamı alt üst eden bir durumla karşılaşmak ne kadar da zor bir şeydir. Kanser tanısı almak, böbrek yetmezliği gelişip diyaliz tedavisine başlamak ve bir cihaza mahkum kalmak, iş kazasına uğrayıp kolunu bacağını kaybetmek…

Karmakarışık duygulara neden olur. Kişi yeni karşılaştığı bu durumla mı başa çıkmaya çalışsın yoksa içinde yaşadığı adlandıramadığı bu duyguları yaşadığı için hisettikleriyle mi?

“Bedensel hastalıkta ruhsal durum” bölümünü hayatının alt üst olduğunu hisseden kişilere duygularını adlandırmada bir rehber olması için hazırladım. Çünkü bedensel bir hastalıkta ruhsal durum pek de bilinen bir konu değil. Yaşanılan her tür duygu normal kabul edilebiliyor, teselli etmek adına sağlıksız davranışlar sergilenebiliyor.  Aile üyeleri birbirleriyle hiç konuşmayabiliyor, herkes rol yapıp sahte gülücüklerle dolaşırken kıyı köşelerde üzüntülerini yaşamaya çalışabiliyor. Bunların hepsi sağlıksız yöntemler. Çünkü bu tutumlar yalnızlığı, birbirinden uzaklaşmayı ve yanlış anlaşılmaları getirebiliyor.

Copyright © 2009-2018. Tüm Hakları Sakılıdır.
Uzm. Psk. Birgül Aydın
Bu sitedeki yazılar halkımızı bilgilendirmek amacıyla yayınlanmıştır. Tedavi amacıyla kullanılamazlar.

Ertuğrul Mah. Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı Taşyakan Sitesi No:76 C Blok K.7 D.26 Nilüfer / BURSA
Tel: 0507 599 44 34