Uzm. Psk. Birgül Aydın

Klinik Psikolog - Psikoterapist

Ruhsal Yardım Ne Zaman Alınmalı?

Bedensel hastalıkla ilgili hangi konularda psikolojik hizmet alınabilir?

- Kendinize veya yakınınıza bir hastalık tanısı kondu ve kabul edemiyorsanız,

- Uzun süredir kronik bir hastalığınız var ve uyum sağlayamadıysanız,

- Bir uzvunuzu kaybettiniz ya da şekil bozukluğu meydana geldi ve bu durumla başa çıkamıyorsanız,

- Hasta bakımı veren bir kişiyseniz ve tükendiğinizi hissediyorsanız,

- Ölüme yakın bir hastanız var ve bu durumla başa çıkamıyorsanız,

- Stresiniz ve öfkeniz günlük yaşamınızı olumsuz olarak etkilemeye başladıysa,

- Strese bağlı bir hastalığınız var ve stresinizi kontrol altına alamadığınız için hastalığınızın önüne geçemiyorsanız ya da strese bağlı olarak bedensel hastalığınız, sağlığınız bozuluyorsa, Örneğin; ilaçlarınızı düzenli içmenize, diyetinizi düzenli yapmanıza, doktor kontrollerine düzenli gitmenize rağmen kan şeker düzeyiniz ya da tansiyonlarınız kontrol altına alınamıyorsa; kalp hastalığınız var ve siz olaylara aşırı tepki verdiğiniz, çok çabuk öfkelendiğiniz, bu durumları da çok sık yaşadığınız için kalp krizi geçirme ihtimaliniz artıyorsa,

- Sağlığınıza zararlı olduğunu bile bile hangi nedenlerle sigara içme, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirememe (şişmanlık, aşırı zayıflık..) gibi davranışlarınızın nedenlerini incelemek istiyorsanız,

Bu durumlarda mutlaka ruhsal açıdan hizmet alınız. Görüldüğü gibi sağlık psikolojisinde genel olarak 2 alanda hizmet sunulmaktadır:

1. Var olan bedensel bir hastalığa bağlı olarak yaşanan ruhsal sıkıntılar alanında,

2. Bedensel sağlığın korunması alanında.

Unutmayın,

1.Hastalığınızın ya da aile üyenizden birisinin hasta olması sonucunda yaşadığınız tüm duygular normal değildir. Eğer yaşadığınız duygular sizin normal yaşantınızı sürdürmenizi, sizin günlük işlerinizi yapmanızı zora sokacak veya engel olacak düzeydeyse ruhsal açıdan bir hizmet almak için başvurabilirsiniz.

2. Uzun süredir stresinizi kontrol altına alamıyor, kendinizi sürekli gergin ve mutsuz hissediyor ve bunun yanında kötü alışkanlıklarınızı bırakamıyorsanız ruhsal faktörlere bağlı pek çok bedensel hastalığa (şeker, koroner arter hastalığı, tansiyon, kanser, saç kıran, deri döküntüleri....) yakalanma ihtimaliniz son derece yüksektir. Bedensel hastalığınız var ise de şu andaki durum daha da kötüye gidecektir. Sağlığınızı korumak için mutlaka ruhsal hizmet alın.

Copyright © 2009-2018. Tüm Hakları Sakılıdır.
Uzm. Psk. Birgül Aydın
Bu sitedeki yazılar halkımızı bilgilendirmek amacıyla yayınlanmıştır. Tedavi amacıyla kullanılamazlar.

Ertuğrul Mah. Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı Taşyakan Sitesi No:76 C Blok K.7 D.26 Nilüfer / BURSA
Tel: 0507 599 44 34