Uzm. Psk.Birgül AYDIN

Klinik Psikolog, Psikoterapist

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Genel özellikleri: Düzenlilik, mükkemmelliyetçilik ve kontrol koyma üzerine aşırı kafa yormanın olduğu sürekli olduğu bir örüntüdür. “tip A” kişilik; hostilite, rekabetçilik, zamana karşı yarışmak gibi özellikleri ile örtüşür. Yüzde bir oranında ve daha çok erkeklerde görülür. 

OBSESİF-KOMPULSİF KİŞİLİK BOZUKLUĞU İÇİN DSM-IV TANI KRİTERLERİ

A. Aşağıdakilerden dördünün (ya da daha fazlasının) olması ile belirli, genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, esneklik, açıklık ve verimlilik pahasına düzenlilik, mükemmelliyetçilik, zihinsel ve  kişilerarası kontrol koyma üzerine aşırı kafa yormanın olduğu sürekli bir örüntü:

             1. Yapılan etkinliğin asıl amacını unutturacak derecede ayrıntılar, kurallar, listeler, sıralama, organize etme ya da program yapma ile uğraşıp durur.

             2. İşin bitirilmesini zorlaştıran mükemmelliyetçilik gösterir. (örn. kendine özgü aşırı katı ölçüler karşılanamadığı için bir tasarıyı tamamlayamaz)

             3. Boş zamanlarını değerlendirme etkinliklerinden ve arkadaşlıklarından yoksun kalacak derecede kendisini işe ya da üretkenliğe adar.

             4. Ahlak, doğruluk, değerler gibi konularda vicdanının sesini aşırı dinler ve esneklik göstermez.

             5. Özel bir değeri olmasa bile eskimiş ya da değersiz şeyleri elden çıkartamaz.

             6. Başkaları tam olarak kendisinin yaptığı gibi yapmayı kabul etmedikçe görev dağılımı yapmak ya da başkaları ile birlikte çalışmak istemez.

             7. Para harcama konusunda hem kendisine, hem de başkalarına karşı cimri davranır; para gelecekte ortaya çıkabilecek felaketler için biriktirilmesi gereken bir şey olarak görülür.

             8. Katı ve inatçıdır.

 

 

 

Ziyaretçi Sayısı

469206
BugünBugün59
DünDün252
Bu HaftaBu Hafta59
Bu AyBu Ay6930
ToplamToplam469206
Site içi ziyaretçi: 30

Bursa'da Hava Durumu

BURSA